Euromans ur-redaktør på forsiden af nyt blad, der anklages for at plagiere Euroman: “Jeg troede oprigtigt, det var satire”
I sidste uge dukkede et nyt mandeblad pludselig op på kioskhylderne. Neoman hedder bladet, og både navnet og forsidedesignet minder til forveksling om det allerede eksisterende mandeblad Euroman. På forsiden af Neoman figurerer Brian Lykke, der er komiker, skuespiller og ur-redaktør på Euroman. Men det er ikke med hans gode vilje, at han er endt på forsiden af Neoman. Komikeren blev interviewet for et år siden, og her fik han ikke at vide, hvad bladet hed. Et år efter bliver det klart, at han har talt med en journalist fra Neoman.
Tilbud: Bliv medlem og få hele historien for kun 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Politik
Afsløret på skjulte optagelser: Trumps bedste ven i Nuuk arbejder på...
Fri Kultur
Anklages for at fuske med indsamling til amputerede børn i Gaza: “Kan...
Fri Stat
Opholdssted hjalp syrisk mand med at flytte ind på kollegie under falsk...
Fri Politik
Hør de skjulte optagelser: Grønlandsk politiker deltog i...