Mr. Killer: 16-årig svensker fængslet for rekruttering af lejemordere til dansk bandekonflikt
Han har mørkt, skulderlangt hår, er blot 16 år gammel og blev ved en svensk domstol den 14. juli dømt for grov afpresning og medvirken til to drabsforsøg. Dertil kommer adskillige brud på våbenloven i andre selvstændige sager, som retten i Solna vurderer, at han også har spillet en rolle i.
Foreløbig lyder straffen på to års anbringelse på en ungdomsinstitution i Sverige, men et kig på den samlede efterforskning mod drengen antyder, at der efter dansk politis mening kun er tale om toppen af isbjerget.
Frihedsbrevet har fået indblik i en lang række dokumenter fra de svenske myndigheder, som tegner et særdeles detaljeret billede af drengen. Af dokumenterne fremgår det, at han ifølge dansk politi har medvirket til omfattende organiseret kriminalitet, herunder det der kaldes Crime As A Service (CAAS).
Lige nu: Bliv medlem til en valgfri pris
Få hele historien, og bestem selv, hvad du vil betale for Frihedsbrevet de første to måneder. Det kan koste alt fra 0 kr. til 129 kr. Men skynd dig – tilbuddet gælder kun i en kort periode.
Vælg din pris herPopulære artikler
Fri Finans
Storsvindler spøger i kulissen i anerkendt advokats selskab: “Han...
Fri Kultur
På B.T. afholder man ikke sindelagssamtaler, påstod...
Bogmærker
Erdogan Aslan siger, han har politianmeldt Frihedsbrevet, men det er...
Bogmærker
Kan I ikke klokken i Forsvaret, eller hvad sker der?