Frihedsbrevet får kritik for annoncevideo
Frihedsbrevet bragte i perioden fra den 26. april til den 15. maj 2024 en annoncevideo som en del af Frihedsbrevets kampagne ”Operation 5000” om kampagnemål om nye medlemmer.
I videoen udtalte ansvarshavende chefredaktør Mads Brügger, at en formand for en organisation, som hjælper sårbare og udsatte kvinder, ”udsætter kvinder for social kontrol” og ”gerne lige [vil] have massage af dem”.
Formanden for organisationen har klaget til Pressenævnet over, at udtalelserne er ukorrekte, misvisende og krænkende.
Pressenævnet kritiserer Frihedsbrevet for at bringe udsagnene i annoncevideoen, som indeholder journalistisk materiale, og som har en faktisk og grov karakter og dermed overskrider de vide rammer for annoncer.
Pressenævnet har pålagt os at bringe ovennævnte meddelelse.
Hele kendelsen fra Pressenævnet kan læses på pressenaevnet.dk
Lige nu kan du spare 40%
Bliv medlem og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Finans
Han mænger sig med Putins spidser og er blevet hædret for at “kæmpe mod...
Fri Bandit
Han var stråmand i rockerrelateret fakturafabrik: “Jeg skal...
Fri Politik
Byrådsmedlem meldt til politiet: Beskyldes for...
Fri Politik
Søren Gade sidder i bestyrelsen for ulovligt drevet fond: Har...