Frihedsbrevet får kritik for annoncevideo
Frihedsbrevet bragte i perioden fra den 26. april til den 15. maj 2024 en annoncevideo som en del af Frihedsbrevets kampagne ”Operation 5000” om kampagnemål om nye medlemmer.
I videoen udtalte ansvarshavende chefredaktør Mads Brügger, at en formand for en organisation, som hjælper sårbare og udsatte kvinder, ”udsætter kvinder for social kontrol” og ”gerne lige [vil] have massage af dem”.
Formanden for organisationen har klaget til Pressenævnet over, at udtalelserne er ukorrekte, misvisende og krænkende.
Pressenævnet kritiserer Frihedsbrevet for at bringe udsagnene i annoncevideoen, som indeholder journalistisk materiale, og som har en faktisk og grov karakter og dermed overskrider de vide rammer for annoncer.
Pressenævnet har pålagt os at bringe ovennævnte meddelelse.
Hele kendelsen fra Pressenævnet kan læses på pressenaevnet.dk
Bliv medlem og læs videre – spar 50%
Støt uafhængig journalistik og få adgang til hele vores arkiv – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
USA2025
På MAGA-bevægelsens yndlings-værtshus efter skæbnemøde: “Nu er...
Fri Stat
Velfærdsdronning med kriminelle forbindelser dukker op igen og...
Fri Proces
Partner hos Kammeradvokaten solgte konkurs-lejlighed til...
Fri Kultur
Projekt X: “USA vil bare bruge indlandsisen til at gemme deres...