Dansk menneskerettighedsforsker anklages af The Wall Street Journal for at være propalæstinensisk: “Jeg er ikke på nogens side”
Institut for Menneskerettigheders seniorforsker Peter Vedel Kessing svarer nu på den internationale kritik, der har rejst sig af hans person, efter instituttet blev sat til at granske FN’s hjælpeorganisation for palæstinensiske flygtninge, UNRWA. Den amerikanske avis The Wall Street Journal har beskyldt Peter Vedel Kessing for forudindtagethed til fordel for Palæstina, da han kaldte retssagen ved Den Internationale Domstol mod Israel for “et fremskridt”. I et interview med Frihedsbrevet affejer seniorforskeren kritikken, men han nægter samtidig at forholde sig til, hvorvidt kendelsen kan få negative konsekvenser for Israel.
Tilbud: Bliv medlem og få hele historien for kun 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Politik
Afsløret på skjulte optagelser: Trumps bedste ven i Nuuk arbejder på...
Fri Kultur
Anklages for at fuske med indsamling til amputerede børn i Gaza: “Kan...
Fri Stat
Opholdssted hjalp syrisk mand med at flytte ind på kollegie under falsk...
Fri Politik
Hør de skjulte optagelser: Grønlandsk politiker deltog i...