Radi­ka­le Ven­stres udlæn­din­gepo­li­tik har været for “naiv”. Det sag­de poli­tisk ord­fø­rer Andreas Ste­en­berg til Altin­get for nyligt og kom blandt andet ind på kra­ve­ne til stats­bor­ger­skab.   

De skal være “skar­pe”, sag­de ord­fø­re­ren og til­fø­je­de, at han “i det sto­re og hele støt­ter de krav, der er i dag”, som han mener er “sund for­nuft”. 

I en sene­re udta­lel­se trak Andreas Ste­en­berg så lidt i land igen. For unge skal fol­ke­sko­lens afgangsek­sa­men og en ren straf­fe­at­test nem­lig være nok for at få stats­bor­ger­skab, og des­u­den skal uddan­nel­se tæl­le som beskæf­ti­gel­se. 

Intro­p­ris: Bliv med­lem for bare 65 kr.

Få den før­ste måned for bare 65 kr. og få adgang til alt ind­hold fra Fri­heds­bre­vet – fra afslø­rin­ger til fæn­gen­de podcasts.

Se alle vores til­bud
Allerede medlem?