Siden jeg var 17 år, har jeg været på arbejde de fleste nytårsaftener. Først som garderobe-dreng på Arkaden i Roskilde, et legendarisk sted med en café, en bar, et diskotek og en sindssyg mexicansk restaurant med karaoke anlæg.
Senere blev jeg forfremmet til afrydder, derpå til bartender og til sidst til DJ. Nytårsaften var en af de HELT store dage. Folk kom i byen ved 01.00-tiden, og det var altid pænt vanvittigt. Det var her, jeg første gang hørte udtrykket “amatørernes verdensmesterskab”. Et lidet flatterende udtryk men enormt rammende for nogle af de folk, for hvem J‑Dag, firmajulefrokost og NYTÅRSaften er de gange på året, hvor der lægges op til dans, galskab og ”Jeg-er-stadig-pisse-ung”-attitude. Heldigvis er nytårsaften for de fleste en højstemt aften med pænt tøj, dum hat, torsk og bobler.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Mystisk mand med flere konkurser angivet som Bojes sekretær i...
Fri Proces
Nettet blev strammet efter “Den Sorte Svane”: Nøje udvalgte...
Fri Stat
Anitas bekymring for kræft blev slettet, efter hun døde – nu får læge...
Fri Politik
Manden bag Lars Boje: Konkursramt forretningsmand hjalp med at...