Dansk politik er et vanvittigt sted, hvor den fortærskede kliche, at virkeligheden overgår fantasien, virkelig bliver mejslet i sten for tiden.
Tænk bare på sagen om formanden for snart sagt hvad som helst, Søren Gade, der kæmper med næb og klør for at holde på alle sine formandskasketter i stormvejret.
Denne uge på Frihedsbrevet har kun bekræftet, at der er fuld fart over feltet, og at der mere end nogensinde er brug for magtkritiske og uafhængige journalister, der kan afdække, hvad der foregår bag kulisserne.
Vi skal omkring definitionen på fadæser, valutaspekulation i FN og en minister, der ikke er for fin til at sætte sig selv på menuen for at sove sødt om natten.
Lige nu: Bliv medlem til en valgfri pris
Få hele historien, og bestem selv, hvad du vil betale for Frihedsbrevet de første to måneder. Det kan koste alt fra 0 kr. til 129 kr. Men skynd dig – tilbuddet gælder kun i en kort periode.
Vælg din pris herPopulære artikler
Fri Finans
Storsvindler spøger i kulissen i anerkendt advokats selskab: “Han...
Fri Kultur
På B.T. afholder man ikke sindelagssamtaler, påstod...
Bogmærker
Erdogan Aslan siger, han har politianmeldt Frihedsbrevet, men det er...
Bogmærker
Kan I ikke klokken i Forsvaret, eller hvad sker der?