En sjælden gang imellem modtager man en pressemeddelelse, som er så langt ude, at den enten lugter af at være satire eller et resultat af, at afsenderen er blevet hacket.
Sådan havde jeg det, da jeg læste pressemeddelelsen om, at TV 2 Lorry ville skifte navn til TV 2 Kosmopol. Jeg tænkte simpelthen, at det måtte være fiktion, at man har brugt skattekroner på at udskifte et tåbeligt navn med et nyt endnu mere tåbeligt navn. Men desværre er det ikke satire. Den regionale TV 2‑kanal, der i runde tal modtager 70 millioner kroner fra staten om året for at bringe lokalnyheder fra hovedstaden og omegn, vil fremover kaldes for TV 2 Kosmopol.
Lige nu kan du spare 40%
Bliv medlem og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Finans
Han mænger sig med Putins spidser og er blevet hædret for at “kæmpe mod...
Fri Bandit
Han var stråmand i rockerrelateret fakturafabrik: “Jeg skal...
Fri Politik
Byrådsmedlem meldt til politiet: Beskyldes for...
Fri Politik
Søren Gade sidder i bestyrelsen for ulovligt drevet fond: Har...