Men før vi går til vaflerne, må jeg lige meddele nogle ting, som jeg brænder for at komme af med.
Vigtigst er, at udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) er begyndt at ryge pibe. Det har jeg fra flere kilder. En god kilde har endda mødt Løkke i fuld firspring hen over Kongens Nytorv i København med en snade i munden.
Min kilde sagde, at det klædte ham.
Målt op imod evigheden er det en lillebitte ting, at Løkke ryger pibe, javist, men alligevel; hvad betyder det? Inden for drømmetydning denoterer en pibe typisk noget seksuelt. Mødet mellem pibens mundstykke og læberne er helt oplagt coitalt, men det at ryge pibe kan også være et call back til det, som Freud kalder den orale fase, og kan derfor have med en følelse af usikkerhed at gøre.
Men som salig Freud også bemærkede; nogle gange er en cigar bare en cigar. I øvrigt begyndte Løkke allerede at ryge pibe i gymnasiet i Helsinge, så måske han bare har genoptaget en gammel vane?
Lige nu: Få to måneder for kun 100 kr.
Spar 158 kr. i dag og få adgang til al vores indhold – fra artikler som denne til vores store podcastkatalog.
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Politik
Han hader islam, benægter klimaforandringer og kalder FN for...
Fri Politik
Medievant eks-borgmester, kontroversiel skikkelse og...
Fri Tænkning
Han er en af Ruslands rigeste: Nu bliver han kaldt manden, der kan...
Fri Tænkning
Historiker advarer: Tavshed om Ukraines mørke fortid er en...