Kommune køber masker med lort på og taber over en halv million på gammel kunst: “Fuldstændig galimatias!”
Det er om at finde en grimasse, der kan passe, når man ser i hvert fald tre kunstværker, som Københavns Kommune har købt i 2024.
De hedder Shitface #1, Shitface #2 og Shitface #3 og består af metalplader med forstenet lort på, som udgør øjne og mund.
De tre værker har kostet rundt regnet 30.000 kroner og er købt samme år, som Københavns Kommune undersøger muligheden for at sælge ud af noget af al den kunst, som kommunen tidligere har købt, og som har været opmagasineret i længere tid.
Man har fået 69 værker, som ikke har været udstillet i fem år, vurderet ved firmaet Auktionshuset. Deres indkøbspris var 721.640 kroner. De er i dag vurderet til 172.800 kroner med en mindstepris på 83.750 kroner.
Det viser aktindsigt i Københavns Kommune.
Bliv medlem og læs videre – spar 50%
Støt uafhængig journalistik og få adgang til hele vores arkiv – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Går til kamp mod boligmangel: Mindst halvdelen af året har Line Barfod...
Fri Politik
Afsløret i kæmpe bolighykleri: Enhedslisten-politiker scorede...
Fri Forskning
Fik cannabis-tandpasta under behandling og endte på psykiatrisk...
Bogmærker
Den største kvadratmeter-hykler i byen