Lars Løkkes kredsformand er en del af magtfuld landbrugslobby – nu erklærer han sig uenig i Moderaternes klimapolitik
Fremtrædende skikkelser i Moderaterne har eller har haft centrale poster i den magtfulde landbrugslobby i Landbrug & Fødevarer, mens folketingsmedlem Jeppe Søe har holdt peptalks for medlemmerne af organisationen Bæredygtigt Landbrug.
Begge organisationer er indædte modstandere af CO2-afgift for hele landbruget.
Moderaternes holdning på området var i begyndelsen lettere vævende.
Først gav partiet udtryk for, at man blot ville beskatte en meget lille del af landbrugets udledninger, men med mindre end en uge til valget var der så nye toner. Nu skulle der alligevel indføres en klimaafgift på hele erhvervets udledning, lød det. Kovendingen er ikke gået ubemærket hen i partiformandens bagland, viser det sig nu.
I et interview med Frihedsbrevet erklærer godsejer Poul Henrik Prahl, der er Lars Løkke Rasmussens egen kredsformand, sig således lodret uenig i partiets landbrugspolitik. Udover selv at være landmand er han også medlem af Landbrug & Fødevares primærbestyrelse.
Intropris: Bliv medlem for bare 65 kr.
Få den første måned for bare 65 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Stat
Viceborgmester og bostedsleder bandlyser svinekød: Ansat blev...
Fri Politik
Krig mellem medstifter af Borgernes Parti og Lars Boje: Han skylder mig...
Fri Stat
Dømt for skudepisode, narko og corona-svindel: Tidligere...
Fri Finans
Fremtrædende iværksættere var på spanden. Men så mødte de...