Peter A.G. anklager Moderaterne for at misbruge Gnags i kampagne: “Vi skal gøre helvede hedt for dem”
Lars Løkke Rasmussen er virkelig glad for Gnags-sangen “Når jeg bliver gammel”.
Det er også en sang, som betyder meget for medarbejderne i Løkkes parti, Moderaterne, fordi medarbejderne har danset til den i både gode og mindre gode stunder, når de skulle huske på, hvad der egentlig er vigtigt.
Det var nogle af de tunge argumenter, da Moderaterne i februar 2024 forsøgte at overbevise Gnags-frontmand Peter A.G. Nielsen om, at der var god ræson i at lade Moderaterne bruge “Når jeg bliver gammel” i en kampagnevideo.
Peter A.G. Nielsen sagde nej.
Han og de andre Gnags-medlemmer havde for længst aftalt, at deres musik ikke skulle bruges til partipolitik. Det havde sådan set ikke noget med Moderaterne at gøre, sådan var aftalen bare. Og så ville Peter A.G. heller ikke ende som Richard Ragnvald, der sang for Dansk Folkeparti, forklarede han.
Fint nok, så var den potte ude, skulle man tro.
Men da Peter A.G. for få måneder siden spankulerede forbi en reklamesøjle, kunne han måbende iagttage en plakatkampagne, hvor “Når jeg bliver gammel” minsandten havde sneget sig ind i en Moderaterne-kampagne alligevel.
En af de kampagner, Moderaterne har produceret, hvor Peter A.G. mener, at de to første linjer i sangen “Når jeg bliver gammel” bliver misbrugt til politiske budskaber. (Foto: Peter A.G.)
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Mystisk mand med flere konkurser angivet som Bojes sekretær i...
Fri Stat
Anitas bekymring for kræft blev slettet, efter hun døde – nu får læge...
Fri Finans
Magtkamp i investeringsselskab: Direktør lyttede med på...
Fri Proces
Nettet blev strammet efter “Den Sorte Svane”: Nøje udvalgte...