Selv­om de hav­de fået et blankt afslag fra Gnags-front­mand Peter A.G., brug­te Mode­ra­ter­ne alli­ge­vel “Når jeg bli­ver gam­mel” i deres poli­ti­ske kampag­ne. 

Efter at Peter A.G. hav­de sagt nej til at bli­ve brugt i en kampag­ne­vi­deo, pil­le­de Mode­ra­ter­ne san­gen ud af deres video. Men de afspil­le­de den på deres års­mø­de i 2024, både før og efter kampag­ne­vi­deo­en blev vist, og Lars Løk­ke Ras­mus­sen ind­led­te sin tale med orde­ne “Når jeg bli­ver gam­mel”. Sene­re brug­te de fra­sen på en pla­kat. 

Alli­ge­vel fast­hol­der Mode­ra­ter­ne, at de bare bru­ger en meta­for, der ikke har noget som helst at gøre med Gnags.

“De både lyver og ska­ber helt bevidst for­vir­ring,” siger Peter A.G.

Fri­heds­bre­vet fyl­der 5 år: Få et helt år for bare 555 kr.

Hip hip hur­ra! Vi fejrer, at vi er ble­vet 5 år med et godt til­bud til dig. Du spa­rer hele 993 kr. Men skynd dig – til­bud­det varer ikke læn­ge.

Bliv med­lem og spar nu
Allerede medlem?