I som­mer hop­pe­de Mads Brand­strup direk­te fra sit job som sær­lig råd­gi­ver for finans­mi­ni­ster Nico­lai Wam­men (S) – en af de mest magt­ful­de poster i rege­rin­gens stabs­ap­pa­rat – og over i direk­tørstil­lin­gen hos Dan­ske Medier.

Soci­al­de­mo­kra­tiets spin­mand skal der­for nu age­re medi­er­nes vog­ter frem for rege­rin­gens. Men den evne har Ekstra Bla­dets che­fre­dak­tør Hen­rik Qvortrup svært ved at få øje på.

Indtil 1/9 Første måned for bare 79 kr.

Læs videre og få adgang til uafhængig og magtkritisk journalistik – og spar 20% den første måned

99 kr.

Bliv medlem nu

Allerede medlem?
Tilbud slutter 1/9. Mindstepris: 79,00 kr. Abonnementet fornyes automatisk, indtil det opsiges til 99 kr./md. Ingen minimumsbinding.
Log ind, som du plejer

Du har tidligere oprettet dig som bruger med denne e-mail:

Indtast din adgangskode for at logge ind. Er dette ikke din e-mail, eller ønsker du at logge ind på en anden bruger, klik her.

Adgangskoden skal indeholde mindst 8 tegn.

Mistet din adgangskode? Nulstil her.

Opret adgangskode

Din e-mail:

Adgangskoden skal indeholde mindst 8 tegn.

Opret adgangskode

Færdiggør din profil

Gem Spring over

Fortæl os lidt om dig selv

Gem Spring over

Modtag nyhedsbreve

Gem

Du skal oprette en adgangskode nu

Din e-mail:

Vi har registreret dit medlemskab, men du mangler en adgangskode. For at logge ind på Frihedsbrevet.dk og i Frihedsbrevets app skal du oprette en adgangskode.

Vi har sendt et link til ovenstående e-mailadresse, hvor du kan oprette din nye adgangskode.

Velkommen til Frihedsbrevet

Du har nu adgang til alle artikler, nyhedsbreve og podcast. Kom godt i gang ved at vælge dine nyhedsbreve nu.

Log ind

Du skal være logget ind for at kunne læse og lytte til Frihedsbrevet.

[ree_login_form]