I en mail opfordrer Radikale Venstres EU-Parlamentsmedlem Karen Melchior tidligere ansatte med “dårlige oplevelser” til at kontakte hende selv, EU’s chikane komité eller Radikale Venstres kontaktudvalg.
Karen Melchior siger til Frihedsbrevet, at hun selv oplever, at der er et godt samarbejde på kontoret i Bruxelles, men at hun skrev til sine tidligere ansatte, fordi hun hørte “snak” om, at der var nogle, der havde haft en “dårlig oplevelse”.
Frihedsbrevet har talt med flere tidligere medarbejdere. To af dem har valgt at udtale sig om deres tid på Karen Melchiors kontor. De beskriver et arbejdsmiljø, hvor Karen Melchior er intimiderende, opfarende og udskældende.
Få adgang til det hele – spar op til 375 kr.
Støt uafhængig journalistik og få adgang til hele vores arkiv – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Finans
Epsteins tidligere ejendomsforvalter John Christensen taler ud:...
Fri Finans
Sådan fik Epstein fingrene i prins Henriks vens luksusø
Fri Kultur
Bizar ordveksling mellem kendt journalist og Lars Findsen citeret i...
Fri Politik
I stilhed har dansk rådgiver-kæmpe indgået stor kontrakt med det...