Søren Pind afgør aktindsigt om sig selv: Eksperter kritiserer ham for at omgå offentlighedsloven
Søren Pind bliver beskyldt for at omgå offentlighedsloven som formand for regeringens medieansvarsudvalg af en af landets førende eksperter på området.
Det sker, fordi Frihedsbrevet har søgt aktindsigt i, hvilke henvendelser Søren Pind har modtaget på sin Facebook-profil, efter at han i februar inviterede borgere til at henvende sig til ham ad den vej med kritik af medierne — netop for at undgå reglerne om aktindsigt.
Det viser sig nu, at måden, hvorpå Kulturministeriet sikrer sig at få adgang til eventuelle relevante henvendelser til Søren Pind fra hans personlige Facebook-profil, blot er ved at spørge ham, om han har modtaget nogen.
Ifølge flere eksperter er det problematisk, at formanden for medieansvarsudvalget dermed bliver sat til at kontrollere sig selv.
Lige nu: Bliv medlem og spar 50%
Få halv pris første måned og få adgang til al vores indhold – fra artikler som denne til vores store podcastkatalog.
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Bandit
Korruptionsanklagede betjente blev brutalt anholdt klokken 05.00: Nu...
Fri Politik
Lukkede døre på Bornholm: Folket fik muleposer, og eliten fik...
Fri Stat
Tilsyn slår alarm: Bekymring for “skatteundragelse eller...
Fri Bandit
I flere år var seks betjente mistænkt for at drive en narkoring:...