Jeg synes, at det her til sidst er på sin plads at svinge sig op i historiske højder. For i disse måneder kører den vel nok største terrorsag i nyere europæisk historie: Sagen mod Salah Abdesalam og 19 andre for deres indblanding i terrorangrebet den 13. november 2015 i Paris mod Bataclan, Stade de France og en række spisesteder.
Sagen dækkes sparsomt og kun lejlighedsvis i de danske medier, så det er begrænset, hvad der er kommet frem om den. Det er ærgerligt, for retssager afdækker ofte en masse interessant information om rationalet bag et terrorangreb, individernes motivation og radikaliseringsforløb samt den konkrete planlægning. Så lad os tage et kig på sagen.
Lige nu: Bliv medlem til en valgfri pris
Få hele historien, og bestem selv, hvad du vil betale for Frihedsbrevet de første to måneder. Det kan koste alt fra 0 kr. til 129 kr. Men skynd dig – tilbuddet gælder kun i en kort periode.
Vælg din pris herPopulære artikler
Fri Finans
Storsvindler spøger i kulissen i anerkendt advokats selskab: “Han...
Fri Finans
Han gik personligt konkurs: Nu gør falleret ejendomsmatador...
Fri Kultur
På B.T. afholder man ikke sindelagssamtaler, påstod...
Bogmærker
Erdogan Aslan siger, han har politianmeldt Frihedsbrevet, men det er...