Dagens top­spil­le­re blev i 00’erne til­sy­ne­la­den­de avlet i Hørs­holm-Usse­rød. Der­fra var vej­en knap så for­ud­si­ge­lig. Man kun­ne for eksem­pel tage bus­sen til Bal­lerup og via stu­di­er i mikroø­ko­no­mi på Har­vard ende til den igang­væ­ren­de VM-slut­run­de i Austra­li­en og New Zealand. Eller man kun­ne bli­ve vra­get i FC Køben­havn for halvan­det år sene­re at være hoved­per­son i en bud­krig mel­lem Man­che­ster Uni­ted og Paris Saint-Germain.

Bliv medlem og læs hele artiklen

Få undersøgende journalistik fra et kompromisløst, uafhængigt medie – for kun 99 kr./md.

Bestil nu

Allerede medlem?
Mindstepris: 99,00 kr. Abonnementet fornyes automatisk, indtil det opsiges. Ingen minimumsbinding.
Log ind, som du plejer

Du har tidligere oprettet dig som bruger med denne e-mail:

Indtast din adgangskode for at logge ind. Er dette ikke din e-mail, eller ønsker du at logge ind på en anden bruger, klik her.

Adgangskoden skal indeholde mindst 8 tegn.

Mistet din adgangskode? Nulstil her.

Opret adgangskode

Din e-mail:

Adgangskoden skal indeholde mindst 8 tegn.

Opret adgangskode

Færdiggør din profil

Gem Spring over

Fortæl os lidt om dig selv

Gem Spring over

Modtag nyhedsbreve

Gem

Du skal oprette en adgangskode nu

Din e-mail:

Vi har registreret dit abonnement, men du mangler en adgangskode. For at logge ind på Frihedsbrevet.dk og i Frihedsbrevets app skal du oprette en adgangskode.

Vi har sendt et link til ovenstående e-mailadresse, hvor du kan oprette din nye adgangskode.

Velkommen til Frihedsbrevet

Du har nu adgang til alle artikler, nyhedsbreve og podcast. Kom godt i gang ved at vælge dine nyhedsbreve nu.

Log ind

Du skal være logget ind for at kunne læse og lytte til Frihedsbrevet.

[ree_login_form]