Kan man være halvt gravid?
Svaret er selvfølgelig nej. Enten er man gravid, eller også er man det ikke.
Leon Hadar mener ikke desto mindre, at USA i sin tilgang til Venezuela forsøger sig med en halv graviditet. Forsøger det umulige kort sagt.
”Vi siger, at vi vil styre Venezuela, men vi vil hverken gennemføre et regimeskifte eller besætte landet. I mine ører lyder det som opskriften på en katastrofe i det lange løb.”
Hadar tilføjer:
”Har vi tænkt os at lægge pres på regimet og presse dem til forandringer? Det har jeg svært ved at forestille mig vil lykkes på længere sigt. Venezuela er et stort land. Det er næsten dobbelt så stort som Californien med en befolkning på næsten 30 millioner, og det er et komplekst og sammensat samfund med en masse sociale og økonomiske problemer og forskellige magt-grupperinger, og selvom Maduro var upopulær, så har der blandt mange været opbakning til de politiske ideer bag hans regime.”
Bliv medlem og læs videre – spar 50%
Støt uafhængig journalistik og få adgang til hele vores arkiv – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Finans
Russerne i Andeby: Mystisk virksomhed i sydsjællandsk landsby...
Fri Finans
I et afsides mødelokale skete der noget, der aldrig burde være sket
Fri Stat
Velfærdsdronning med kriminelle forbindelser dukker op igen og...
Fri Proces
Partner hos Kammeradvokaten solgte konkurs-lejlighed til...