Når grønlandske og danske medier skal have et skarpt øje til at analysere, hvad der sker i grønlandsk politik, så er det Ineqi Kielsen, de går til.
I foråret 2024 blev Ineqi Kielsen nemlig hyret som uvildigi politisk analytiker hos det grønlandske statsmedie KNR.
Her blev han beskrevet som tidligere politiker, ligesom det blev beskrevet, at han havde meldt sig ud af partiet Siumut.
Dermed var det Ineqi Kielsen, der blev sat til at analysere lederen af det grønlandske selvstyre Múte B. Egedes nytårstale for både KNR og DR i starten af året. En analyse, som også blev citeret vidt og bredt i danske medier.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Mystisk mand med flere konkurser angivet som Bojes sekretær i...
Fri Proces
Nettet blev strammet efter “Den Sorte Svane”: Nøje udvalgte...
Fri Stat
Anitas bekymring for kræft blev slettet, efter hun døde – nu får læge...
Fri Politik
Manden bag Lars Boje: Konkursramt forretningsmand hjalp med at...