Mette Frederiksen har som dansk statsminister utvivlsomt sat et solidt aftryk på den moderne Danmarkshistorie. Først med corona, mink og med dertilhørende gentagne anklager om magtfuldkommenhed.
Men så gjorde hun det, som al logik tilsiger, at en magtfuldkommen statsleder ikke ville gøre: Hun delte ud af magtens kage til sine politiske modstandere, der byttede principper ud med ministerbiler.
Med Ukraine-krigen stod Europa og Danmark dog også i den farligste situation i nyere tid. Der var brug for ro og brede politiske samarbejder hen over midten med ansvarlige politikere på begge sider af fløjene, lød det.
De irriterende og populistiske yderfløjspartier skulle skæres væk, og magten skulle ledes og fordeles fra “arbejdsfællesskabet” i SVM-regeringen. Den politiske debat var præget af manglende nuancer og alt for sort-hvide forestillinger om tingenes tilstand, måtte man forstå.
SVM-regeringen skulle være en form for “sandhedsregering”, hvor man ikke skulle bruge tid på al den mudderkastning, som den politiske debat ellers var plaget af.
Lige nu: Få to måneder for kun 100 kr.
Spar 158 kr. i dag og få adgang til al vores indhold – fra artikler som denne til vores store podcastkatalog.
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Politik
Han hader islam, benægter klimaforandringer og kalder FN for...
Fri Politik
Medievant eks-borgmester, kontroversiel skikkelse og...
Fri Tænkning
Historiker advarer: Tavshed om Ukraines mørke fortid er en...
Fri Politik
Harmdirrende kritik af Forsvarets indkøbere: Handlede på...