12 desperate mails ignoreret – DSB betalte alligevel for dyre regninger fra skandaliseret leverandør
Der var tale om envejskommunikation, da en række DSB-medarbejdere kontaktede deres underleverandør Knorr-Bremse i sommer. Medarbejderne var forvirrede over de priser, der blev opkrævet for vedligeholdelsen af DSB’s tog – for de var meget højere, end de plejede at være.
Derfor rettede en række DSB-medarbejdere henvendelse til Knorr-Bremse om flere konkrete faktureringer, hvor de mente, at prisen krævede en forklaring. 12 henvendelser blev det til i alt – men Knorr-Bremse vendte aldrig tilbage på en eneste af dem, fremgår det af Frihedsbrevets aktindsigt i sagen.
Ifølge Roger Buch, ekspert i offentlig forvaltning ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, skulle DSB have været opmærksomme og reageret.
“Alle alarmklokker hos økonomiafdelingen bør ringe over det her. Det virker virkelig til, at der er rod i Knorr-Bremses fakturaer,“ siger han og uddyber:
“Hvis der er tvivl om rigtigheden af regningerne, bør man jo sådan set lade være med at betale dem, indtil det er afklaret”.
Spar 50% lige nu
Få halv pris lige nu og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Stat
Uhyggelige anklager mod milliardkoncern: Bliver Gitte holdt i...
Fri Kultur
Ballade om ny DR-dokumentar: Kritisk serie om hestesport udskudt i...
Fri Politik
Tidligere særlig rådgiver: “Det overrasker mig meget, at Jakob...
Fri Finans
Grønne iværksættere afsløret i mulig fakturafusk: Få dage efter...