12 desperate mails ignoreret – DSB betalte alligevel for dyre regninger fra skandaliseret leverandør
Der var tale om envejskommunikation, da en række DSB-medarbejdere kontaktede deres underleverandør Knorr-Bremse i sommer. Medarbejderne var forvirrede over de priser, der blev opkrævet for vedligeholdelsen af DSB’s tog – for de var meget højere, end de plejede at være.
Derfor rettede en række DSB-medarbejdere henvendelse til Knorr-Bremse om flere konkrete faktureringer, hvor de mente, at prisen krævede en forklaring. 12 henvendelser blev det til i alt – men Knorr-Bremse vendte aldrig tilbage på en eneste af dem, fremgår det af Frihedsbrevets aktindsigt i sagen.
Ifølge Roger Buch, ekspert i offentlig forvaltning ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, skulle DSB have været opmærksomme og reageret.
“Alle alarmklokker hos økonomiafdelingen bør ringe over det her. Det virker virkelig til, at der er rod i Knorr-Bremses fakturaer,“ siger han og uddyber:
“Hvis der er tvivl om rigtigheden af regningerne, bør man jo sådan set lade være med at betale dem, indtil det er afklaret”.
Lige nu: Bliv medlem og spar 50%
Få halv pris første måned og få adgang til al vores indhold – fra artikler som denne til vores store podcastkatalog.
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Bandit
Korruptionssag i politiet fik vagthund på besøg hos civilt ægtepar:...
Fri Politik
Han hader islam, benægter klimaforandringer og kalder FN for...
Fri Politik
Harmdirrende kritik af Forsvarets indkøbere: Handlede på...
Fri Tænkning
Historiker advarer: Tavshed om Ukraines mørke fortid er en...