Prøv at tænke på Bandidos. Hvilket indtryk af rockerklubben tegner der sig ud fra især mediernes dækning de seneste 32 år? Historier om vold, drab og konflikter? Prøv at tænke på det som et billede, der fremkaldes for det indre blik. Og slet det så.
Nogenlunde sådan lød det, da forsvarsadvokat Michael Juul Eriksen fredag formiddag for sidste gang tog ordet i Helsingør Byrets sal F, hvor den maratonlange forbudssag mod Bandidos har været på programmet siden den 15. januar. En sag, der ene og alene handler om, hvorvidt Bandidos på baggrund af grundlovens paragraf 78 stykke 2 skal gøres ulovlig:
“Foreninger, der virker ved eller søger at nå deres mål ved vold, anstiftelse af vold eller lignende strafbar påvirkning af anderledes tænkende, bliver at opløse ved dom.”
Ved Eriksens side sad en kollega samt to såkaldte partsrepræsentanter fra Bandidos. Ved sagens begyndelse var det klubbens europapræsident Michael “Kok” Rosenvold, der sad på pladsen til venstre for advokaten, men efter hans pludselige død i april blev der skiftet ud.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Finans
Topfigurer i prominent investeringsselskab i åben krig: Her er...
Fri Politik
Dokumenter afslører: Radikal bevægelse på den yderste...
Fri Politik
Kronvidne i drone-sag: Politiet siger, at det ikke var droner
Fri Kultur
I årevis tyranniserede René Redzepi sine ansatte og betalte ikke...