En af Soci­al­de­mo­kra­tiets stør­ste sponso­rer 2E Group med den flam­boy­an­te byg­ge­ma­ta­dor Jes­per Sko­vs­gaard i spid­sen har et kon­tro­ver­si­elt sam­ar­bej­de med Nick Car­sten Niel­sen, der iføl­ge Fri­heds­bre­vets oplys­nin­ger er præ­si­dent for rock­er­klub­ben Hells Angels’ afde­ling i Nyborg, det såkald­te cen­tral area-chap­ter. Sam­ar­bej­det kan doku­men­te­res til­ba­ge til 2020 og bety­der, at HA-rock­e­ren via sin entre­pre­nør­virk­som­hed NCN Byg­ge­ri i 2021 hav­de adskil­li­ge mil­li­o­ner til gode hos 2E-sel­ska­bet DKT Byg. Det viser inter­ne doku­men­ter. HA-præ­si­den­tens NCN Byg­ge­ri har såle­des været at fin­de på fle­re af de sto­re byg­ge­ri­er, som Jes­per Sko­vs­gaards ejen­doms­sel­skab 2E Group har haft i hen­holds­vis Farum og Hedehusene. 

Lige nu: Spar 50% den første måned

Kom i gang med det samme for bare 49,50 kr. og få en hel måned med uafhængig journalistik.

Normalpris: 99 kr./md.

Bestil nu

Allerede medlem?
Tilbuddet gælder i en begrænset periode. Mindstepris: 49,50 kr. Abonnementet fornyes til 99 kr./md. og fornyes automatisk, indtil det opsiges. Ingen minimumsbinding. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har været abonnent de sidste seks måneder.
Log ind, som du plejer

Du har tidligere oprettet dig som bruger med denne e-mail:

Indtast din adgangskode for at logge ind. Er dette ikke din e-mail, eller ønsker du at logge ind på en anden bruger, klik her.

Adgangskoden skal indeholde mindst 8 tegn.

Mistet din adgangskode? Nulstil her.

Opret adgangskode

Din e-mail:

Adgangskoden skal indeholde mindst 8 tegn.

Opret adgangskode

Du skal oprette en adgangskode nu

Din e-mail:

Vi har registreret dit abonnement, men du mangler en adgangskode. For at logge ind på Frihedsbrevet.dk og i Frihedsbrevets app skal du oprette en adgangskode.

Vi har sendt et link til ovenstående e-mailadresse, hvor du kan oprette din nye adgangskode.

Velkommen til Frihedsbrevet

Du har nu adgang til alle artikler, nyhedsbreve og podcast. Kom godt i gang ved at vælge dine nyhedsbreve nu.

Log ind

Du skal være logget ind for at kunne læse og lytte til Frihedsbrevet.

[ree_login_form]