Biografer skal betale corona-støtte tilbage og føler sig snydt, straffet og forbigået: “Vores tillid til politikerne ligger på et meget lille sted”
Mange af landets biografer, der blev tildelt støtte under corona-nedlukningerne, skal nu betale støtten tilbage.
Selvom de blev opfordret til at søge pengene, og selvom de brugte penge på at få revisorer til at udarbejde støtteansøgningerne, så var hjælpepakkerne bare aldrig designet til biografer, og det mener biograferne, at de godt kunne have fået at vide.
Nu er flere biografer sandsynligvis i fare for at lukke, fordi de har brugt nogle penge, som de aldrig skulle have haft.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Mystisk mand med flere konkurser angivet som Bojes sekretær i...
Fri Stat
Anitas bekymring for kræft blev slettet, efter hun døde – nu får læge...
Fri Proces
Nettet blev strammet efter “Den Sorte Svane”: Nøje udvalgte...
Fri Finans
Magtkamp i investeringsselskab: Direktør lyttede med på...