Dansk dykker-ekspert om hovedmistænkt i Nord Stream-sagen: “Hun var en super-kompetent dykker”
Dødszonen kaldes den. Der er goldt, koldt og bælgragende mørkt. Østersøens bund i 70–80 meters dybde ligner et post-apokalyptisk skrækscenarie. Dernede ligger Nord Stream-gasrørledningerne. Intet maritimt liv, fire grader varmt vand, ingen sigtbarhed, altså et livsfarligt område for de fleste.
Men ikke for en veltrænet og veluddannet teknisk dykker med det rette udstyr – som for eksempel Valeria T., en af de hovedmistænkte ukrainere i sabotagen mod Nord Stream.
“Hun er en meget kvalificeret dykker og instruktør. Det var hun i hvert fald engang,” siger ekspert i dybhavsdykning Jesper Kjøller til Frihedsbrevet på en telefon fra Dubai.
Lige nu kan du spare 40%
Bliv medlem og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Finans
Han mænger sig med Putins spidser og er blevet hædret for at “kæmpe mod...
Fri Bandit
Han var stråmand i rockerrelateret fakturafabrik: “Jeg skal...
Fri Politik
Byrådsmedlem meldt til politiet: Beskyldes for...
Fri Politik
Søren Gade sidder i bestyrelsen for ulovligt drevet fond: Har...