Erhvervsmænd samlede millioner ind til kræftramte børn, men størstedelen gik til telemarketing
En velgørende forening bruger kendisser som trækplastre til at samle millioner af kroner ind til kræftramte børn. Men langt størstedelen af de indsamlede midler går til telemarketing.
Ifølge foreningens årsrapport går 1,9 millioner kroner til at hjælpe 146 kræftramte børn, men flere af de berørte familier oplyser, at hjælpen, de har modtaget, har været meget begrænset.
De to mænd, der står bag indsamlingen, kommer fra Nordsjælland og har begge en fortid, som ikke rimer på altruisme.
Den ene dukker op i Paradise Papers, en stor journalistisk afdækning af ultrariges brug af skattely. Den anden er en tidligere ejendomsmægler fra Nordsjælland, som har modtaget en stor bøde for at løbe med kundernes penge.
Lige nu: Bliv medlem til en valgfri pris
Få hele historien, og bestem selv, hvad du vil betale for Frihedsbrevet de første to måneder. Det kan koste alt fra 0 kr. til 129 kr. Men skynd dig – tilbuddet gælder kun i en kort periode.
Vælg din pris herPopulære artikler
Fri Finans
Han gik personligt konkurs: Nu gør falleret ejendomsmatador...
Fri Kultur
På B.T. afholder man ikke sindelagssamtaler, påstod...
Bogmærker
Erdogan Aslan siger, han har politianmeldt Frihedsbrevet, men det er...
Fri Politik
Sprækker i det nordiske sammenhold efter Mette...