Danske fodboldspillere i russiske Rubin Kazan er ikke på vej hjem: “Jamen han passer jo sit arbejde,” siger den enes agent
Man hører ofte, at man ikke skal blande sport og politik sammen. Men nu, hvor der er krig i Europa efter Ruslands invasion af Ukraine, er flere danske sportsstjerner havnet i et dilemma.
Dansk Boldspil-Union har meddelt, at man nægter at spille fodbold mod russerne, og det samme har en lang række andre lande.
I basketballverdenen er den danske spiller Gabriel Lundberg, der til daglig huserer i Rusland, taget hjem til Danmark, fordi han tager afstand til krigen.
Men hvad gør de danske fodboldspillere, der er på kontrakt i Rusland?
Tilbud: Bliv medlem for bare 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Politik
Landbrugsgigant spytter penge i SF: Her er de tunge aktører i hidtil...
Fri Finans
Hyppigt brugt konkursadvokat risikerer selv konkurskarantæne:...
Fri Politik
DF’ere på stribe hyldede AfD: Nu er der helt stille
Fri Stat
Tre måneder efter Frihedsbrevet skrev om ALS-syge Gitte, slukkede...