40.000 kroner for en plads i et advisory board og 190.000 kroner for et foredrag.
Der er mange muligheder for at tjene lidt på siden for danske læger, der bijobber for medicinalindustrien.
Bare i løbet af de seneste tre år har danske læger sammenlagt fået udbetalt knap 120 millioner kroner af lægemiddelvirksomhederne.
Der har ellers siden 2014 været fokus på, at lægernes økonomiske bånd til medicinalindustrien kunne være et habilitetsproblem. Derfor krævede Folketinget, at lægerne indberettede deres lønninger fra selskaberne, så det ville fremgå offentligt af Lægemiddelstyrelsens hjemmeside.
“Jeg tror, det er et af de områder, hvor der er brug for øget åbenhed, fordi der kan være tvivl om lægers habilitet,” udtalte daværende sundhedsminister Astrid Krag til DR tilbage i 2013.
Men nu – godt 10 år efter, at pligten til at indberette trådte i kraft – kan Frihedsbrevet på baggrund af en gennemgang af data fra Lægemiddelstyrelsen beskrive, hvem medicinalindustriens fire yndlingslæger har været i løbet af de seneste tre år.
Spar 50% lige nu
Få halv pris lige nu og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Stat
Viceborgmester og bostedsleder bandlyser svinekød: Ansat blev...
Fri Politik
Krig mellem medstifter af Borgernes Parti og Lars Boje: Han skylder mig...
Fri Stat
Dømt for skudepisode, narko og corona-svindel: Tidligere...
Fri Finans
Fremtrædende iværksættere var på spanden. Men så mødte de...