De Syv Bjerges Mandat: I det skjulte har en frikirkepræst opnået stor indflydelse i Folketinget
Hvis Gud har en påvirkningsagent i Danmark, så peger pilen i den grad på én specifik frikirkepræst. Man kan også kalde ham lobbyist for Det Gamle Testamente. Uden at gøre det store væsen af sig har denne i offentligheden relativt ukendte 52-årige mand vundet indflydelse langt inde på Borgen, hvor han plejer omgang med toppolitikere som Ida Auken (S), Søren Gade (V) og Alex Vanopslagh (LA). Desuden deltager han i Folketingets ugentlige morgenandagt, som han ovenikøbet er blevet gjort til tovholder for.
Og så anfører han mindst én cellegruppe med udvalgte folketingspolitikere, som mødes på Borgen for at tale og bede sammen med ham.
Samtidig står frikirkepræsten i spidsen for den kristne tænketank Resonantia, der bringer “toneangivende mennesker” sammen for at drøfte åndelige spørgsmål.
Lige nu: Bliv medlem og spar 50%
Få halv pris første måned og få adgang til al vores indhold – fra artikler som denne til vores store podcastkatalog.
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Politik
Lukkede døre på Bornholm: Folket fik muleposer, og eliten fik...
Fri Stat
Tilsyn slår alarm: Bekymring for “skatteundragelse eller...
Fri Bandit
Det startede på et spahotel i Nordsjælland – få uger senere...
Fri Bandit
I flere år var seks betjente mistænkt for at drive en narkoring:...