Fagforening kastede millioner efter Tour de France: “Vi har sat en masse fokus på sundhed”
Folkeoplysning om sundheden i Danmark. Promovering af uddannelsen som cykelmekaniker. Og et bidrag til en folkefest.
Der er mange forklaringer på, hvorfor fagforeningen Dansk Metal brugte millioner af medlemskroner på at blive dansk landesponsor for Tour de France, da verdens største cykelløb i sidste weekend lagde vejen forbi Danmark.
Ifølge næstformand René Nielsen betalte Dansk Metal et hemmeligt millionbeløb for sponsoratet, der stod på under de tre etaper, der foregik på de danske landeveje.
Men det var ikke for at få flere medlemmer, at fagforeningen betalte den franske virksomhed ASO, der er løbsarrangør på Tour de France.
“Vi har sat en masse fokus på sundhed. Det er det, der har handlet om,” forklarer René Nielsen, der ikke vil sætte kroner og øre på, hvad Dansk Metal betalte.
“Vi synes, vi har fået det til en god pris. Jeg kan sige, at vi har givet langt mindre, end vi har fået eksponering for,” siger Dansk Metal-næstformanden, der dog svarer nej til, at der var tale om et tocifret millionbeløb.
Lige nu kan du spare 40%
Bliv medlem og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Finans
Han mænger sig med Putins spidser og er blevet hædret for at “kæmpe mod...
Fri Stat
Omsorgssvigt og stofmisbrug: Skandale-opholdssted for ukrainske børn...
Fri Politik
Søren Gade sidder i bestyrelsen for ulovligt drevet fond: Har...
Fri Forsvar
I fem år var han Danmarks øverste militære chef. Nu mener han, tiden er...