Flere politikredse har afsluttet efterforskningen af drone-hændelser: Holder konklusionerne hemmelige
Sandheden om dronerne over Danmark lader vente på sig.
Kun en lille gruppe mennesker ved, hvad der virkelig skete, da myndighederne fortalte, at der fløj droner over lufthavne og militære anlæg for nu seks måneder siden.
I slutningen af februar stod danskerne til endelig at få svar på i hvert fald Forsvarets version af hændelserne med den længe ventede droneredegørelse.
Den blev dog udskudt af forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V), et par timer inden folketingsvalget blev udskrevet.
Men nu er der nyt fra tre forskellige politikredse, som har taget del i den højprofilerede efterforskning af droner rundt i Danmark.
Intropris: Bliv medlem for bare 65 kr.
Få den første måned for bare 65 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Stat
Viceborgmester og bostedsleder bandlyser svinekød: Ansat blev...
Fri Politik
Krig mellem medstifter af Borgernes Parti og Lars Boje: Han skylder mig...
Fri Stat
Dømt for skudepisode, narko og corona-svindel: Tidligere...
Fri Finans
Skandaliseret ejendomsmatador får konkurskarantæne:...