Formanden for Socialdemokratiets pengeklub, Jens Kramer Mikkelsen, har tjent næsten en halv million skattekroner på at lobbye for, at den socialdemokratiske regering kan gøre Hvidovre Kommunes drøm om prestigeprojektet Holmene til virkelighed.
S‑koryfæet med de gode forbindelser til regeringstoppen er blevet hyret af kommunen, som den socialdemokratiske borgmester, Helle Adelborg, står i spidsen for. Hun har det store anlægsprojekt højt på sin dagsorden.
Jens Kramer Mikkelsen har indkasseret de mange skattekroner på, hvad der svarer til lidt over fire-ugers arbejde.
Lige nu kan du spare 40%
Bliv medlem og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Finans
Han mænger sig med Putins spidser og er blevet hædret for at “kæmpe mod...
Fri Bandit
Han var stråmand i rockerrelateret fakturafabrik: “Jeg skal...
Fri Politik
Byrådsmedlem meldt til politiet: Beskyldes for...
Fri Politik
Søren Gade sidder i bestyrelsen for ulovligt drevet fond: Har...