I en papkasse på Rigsarkivet ligger der et ganske særligt brev i en konvolut med en helt særlig afsenderadresse.
Det er sendt fra koncentrationslejren Auschwitz i oktober 1941 og er skrevet af en dansk mand, som var chefdyrlæge i udryddelseslejren i knap to år under krigen.
Brevet ligger sammen med en masse anden korrespondance, som tilgik landsretssagfører H.C. Bryld, som var aktiv i det danske nazistparti under besættelsen. Bryld rådgav blandt andet partiet juridisk, ligesom han også var bestyrelsesformand for den nazistiske avis Fædrelandet i flere år.
Og her har brevet efter alt at dømme skjult sig, nærmest siden det blev lagt i kassen.
Men Frihedsbrevet fandt det og kan nu fortælle om de opsigtsvækkende og uhyggelige linjer skrevet om og fra et af menneskehedens mørkeste kapitler – og skrevet af den mest uhyggelige dansker, du nok aldrig har hørt om.
Tilbud: Bliv medlem for bare 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Politik
Landbrugsgigant spytter penge i SF: Her er de tunge aktører i hidtil...
Fri Stat
DI-spids har rådgivet flere bosteder med kriminelle...
Fri Finans
Hyppigt brugt konkursadvokat risikerer selv konkurskarantæne:...
Fri Finans
Højrefløjsdebattør dømt af advokaternes vagthund for groft at...