Han var med til at fælde en af verdens farligste terrorister: Nu kæmper han for oprejsning mod Ankestyrelsen
Gennem mere end fem år spillede Morten Storm rollen som islamist og infiltrerede terrororganisationen Al-Qaeda på vegne af PET, og han var en nøglefigur i at få likvideret topterroristen Anwar al-Awlaki, der i flere år var leder af Al-Qaeda på den arabiske halvø.
Det er i hvert fald Morten Storm egen udlægning, som dog er blevet dokumenteret gennem et utal af bøger, artikler og nyhedsindslag – for PET har aldrig officielt anerkendt Storms arbejde som hemmelig agent.
Torsdag fandt der så et noget mindre drabeligt – men for Storm nok lige så vigtigt – opgør sted i Københavns Byret, hvor han har stævnet Ankestyrelsen, som kun har tildelt ham delvis førtidspension.
Tilbud: Bliv medlem for bare 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Politik
Landbrugsgigant spytter penge i SF: Her er de tunge aktører i hidtil...
Fri Stat
Tre måneder efter Frihedsbrevet skrev om ALS-syge Gitte, slukkede...
Fri Politik
DF’ere på stribe hyldede AfD: Nu er der helt stille
Fri Tænkning
“Stoykost” – det lille russiske ord som forklarer, hvorfor Putin...