Jokeren afviser at have tilbudt Hørsholm en rapsang: “Lodret løgn og misbrug af mit navn”

Det korte af det lange
I denne uge bragte sn.dk og Frederiksborg Amts Avis under Sjællandske Medier historien om, at rapperen Jesper “Jokeren” Dahl skulle have tilbudt Hørsholm Kommune at lave en rapsang til kommunen for blot 13.000 kroner. Overskriften på artiklen var: “Rapper vil synge om Hørsholm, hvis bare kommunen betaler”.
Efterfølgende skrev Berlingske også den opsigtsvækkende historie.
Men historien er ikke helt så ligetil. Frihedsbrevet har været i kontakt med Jokeren, der ikke aner, hvem der har skrevet ansøgningen og i øvrigt på det kraftigste afviser, at han kunne være interesseret i at lave en rapsang til ære for Hørsholm Kommune.
“Det er det sygeste vrøvl, det dér,” siger Jokeren, da Frihedsbrevet ringer til ham.
“Det er lodret løgn og misbrug af mit navn.”
Det står der i ansøgningen
Frihedsbrevet er kommet i besiddelse af ansøgningen fra en person ved navn Bjarke Buurgaard Talamona.
Bjarke Buurgaard Talamona skriver til Hørsholm Kommune, at han er tidligere radiovært på NRJ og Radio Uptown, og at han nu “arbejder med international forretning og musik”.
Han beretter videre, at Sean Stone – søn af Oliver Stone (filminstruktøren bag Platoon, Wall Street, Natural Born Killers m.fl.) har brugt syv af Bjarke Buurgaard Talamonas kompositioner, og at kunstnere som Avicii og PSY (det sydkoreanske fænomen, der er mest kendt for sangen “Gangnam Style”) begge har været “interesseret i at modtage demoer fra mig”.
Han skriver videre i ansøgningen, at han har “kontakt til IRKO, som er Grammy-vinder. IRKO’s kontor og jeg har e‑mailet sammen. De har lyttet til instrumentalen, som de godt kan lide, og er klar til at gå i gang.” Han fortsætter:
“IRKO har arbejdet sammen med Kenye West (Kanye West, red.), Timbaland, Pitbull, the Weeknd etc.”
Ideen med kommune-sangen er ifølge ansøgeren at brande Hørsholm, og sangen skal lyde som en hitsang og ikke en reklame. Talamona planlægger også at sende sangen til de fleste radiostationer i Danmark samt svenske og norske radiostationer. Måske vil han fortsætte samarbejdet og lave en musikvideo og afholde en koncert, hvis det går godt, skriver han.
Hørsholm Kommune skal dække produktionsomkostningerne, der ifølge Bjarke Buurgaards Talamonas udregninger koster 12.800 kroner inklusiv moms.
Talamona underskriver brevet med sit navn og tilføjelsen “Radio Illuminati”.
Det siger Jokeren
Da Frihedsbrevet kontakter Jokeren i forbindelse med historien, er det første gang, han hører om det omtalte tilbud om en hitsang til Hørsholm Kommune. Han kender heller ikke Bjarke Buurgaard Talamona, der har sendt ansøgningen til kommunen.
“Det er det sygeste vrøvl, det der,” siger han.
“Det er lodret løgn og misbrug af mit navn. Jeg tager 30.000 kroner for at spille hits i en halv time, hvorfor fuck skulle jeg få en eller anden underlig afdanket radiovært til at lave en sang?”
Jokeren undrer sig over, at Sjællandske skriver historien til at begynde med, men også at Berlingske gengiver historien uden at kontakte ham.
“Vores branche har været nedlukket i snart to år, og så er der endelig åbent igen, og så kommer der sådan en historie om, at man kan hyre mig til at skrive lejlighedssange til 13.000 – det er altså ikke et særlig godt forhandlingsgrundlag.”
“Der er mange, der skriver til mig og sender mig beats, så måske har jeg svaret ham,” siger Jokeren.
Jokeren har ligesom Frihedsbrevet forsøgt at finde frem til Bjarke Buurgaard Talamona på Google og sociale medier uden held.
Det siger Bjarke fra Radio Illuminati
Frihedsbrevet har skrevet til Bjarke Buurgaard Talamona på den mail, han sendte ansøgningen fra, og spurgt ham, hvorfor han har sendt en ansøgning til Hørsholm Kommune og brugt Jokerens navn uden at have talt med ham.
“Det blev ikke til noget, fordi Hørsholm Kommune ikke vil støtte projektet,” skriver han i en mail til Frihedsbrevet.
“Jokeren kan godt lide en instrumental, jeg har lavet, og ville lave en rapsang til den. Jeg fortalte ham, at jeg ville prøve at finde en sponsor til produktionsomkostningerne, men jeg havde ikke fortalt ham, at jeg har kontaktet kommunen, derfor kender han ikke noget til det.”
Bjarke Buurgaard Talamona svarer ikke på Frihedsbrevets spørgsmål om, hvordan det kan være, at Jokeren siger, at han ikke kender til hverken ham eller ansøgningen.
“Hvis Frihedsbrevet vil støtte projektet og få lidt branding, må I endelig sige til,” skriver han derimod.
“Jeg skriver til Jokeren og taler med ham direkte,” afslutter han.
En detalje
Da Frihedsbrevet fortæller Bjarke Buurgaard Talamona, at Jokeren er dybt uenig i, at de skulle have talt sammen, sender han en mail med en tekst, som Jokeren angiveligt har sendt til ham, hvor der står:
“Det er sgu ret fedt! Har du et sted at optage? Hvor bor du?”
Det er ikke et screenshot, men derimod kopieret tekst, der er sat ind i mailen til Frihedsbrevet. I samme mail sender Bjarke Buurgaard Talamona en lang opfordring til, at Frihedsbrevet undersøger coronavacciner, eksperimental medicinsk behandling og om krigen mod Rusland kan ende i en atomkrig.
“Der er mange, der skriver til mig hele tiden, så det kan da godt være, han har sendt et beat, som jeg har svaret på,” siger Jokeren og understreger, at han ikke kender personen og aldrig nogensinde har hørt om et projekt i Hørsholm Kommune.
Det siger Sjællandske
Frihedsbrevet har talt med redaktør på Ugebladet Hørsholm ved Sjællandske Medier, Fred Jacobsen, der er blevet kontaktet af Jokeren, mens Frihedsbrevet har ledt efter Bjarke Buurgaard Talamona.
“Det er ikke ham, der har givet tilbuddet,” siger han straks til Frihedsbrevet.
Han fortæller, at de er blevet klar over, at Jokeren er ked af, at historien overhovedet er kommet ud.
Når man læser historien ved jer, kan det godt komme til at ligne, at det går rigtig dårligt for Jesper “Jokeren” Dahl. Hvordan kan det være, at man ikke kontakter ham i første omgang?
“Vi har jo taget den fra bladet, hvis man kan sige det på den måde. Der ligger en ansøgning til Sports‑, Sundheds- og Kulturudvalget til deres udvalgsmøde. Der fremgår det så, at han (Bjarke Buurgaard Talamona, red.) sender en ansøgning, hvor han så nævner Jokeren. Så vi tager den fra bladet og siger okay, her er der en ansøgning.”
“Så følger vi op og siger, hvad udvalget egentlig siger til det her. That’s it. Man vil jo altid kunne sige til os: Burde I ikke have ringet? Burde I ikke have tjekket? Det kan man jo altid sige, og der kan man så spørge, hvorfor har kommunen ikke tjekket de ansøgninger, der kommer ind.”
Fred Jacobsen understreger over for Frihedsbrevet, at det ikke var for at skade Jokeren, men at de bare har læst ansøgningen fra Hørsholm Kommune.
Men i den ansøgning står der jo, at ansøger kender Avicii, Stromae, har været i kontakt med Kanye West, Pitbull og The Weeknd, og så skriver han fra noget, der hedder Radio Illuminati. Tænkte I over, at det lyder lidt vildt?
“Jamen, det gør det jo,” siger Fred Jacobsen.
“Man vil altid kunne anklages for og blive peget fingre af, at det er man gået for let om. I nogle tilfælde researcher vi nogle ting i bund, og i nogle tilfælde gør vi så ikke.”
Og skulle man så have gjort det i det her tilfælde, når det viser sig, at det ikke er rigtigt?
“I bagklogskabens ulidelige, skarpe lys så kan man altid sige, at det burde vi have gjort. Men udgangspunktet var, at vi syntes, det var en spøjs historie. Nu hvor vi er der, hvor vi er, så vil vi jo gøre alt for at fortælle, at det ikke har noget på sig.”
Læg mærke til
Caroline Victoria Christensen, formand for Sports‑, Sundheds- og Kulturudvalget i Hørsholm Kommune, forklarer til Frihedsbrevet, at man i udvalget valgte at takke nej tilbuddet, da man “ikke rigtig kunne forstå præmissen”.
“Som man også kan læse af ansøgningen, ville man lave en sang, der kunne brande, men som endelig ikke måtte være en reklame, og det var lidt en skør præmis, som vi ikke rigtig kunne se os selv i,” siger Caroline Victoria Christensen.