Som medlem af fagforeningen Dansk Journalistforbund har man en særlig fordel, hvis man er utilfreds med sin arbejdsgiver.
Med åbne øjne omgår Dansk Journalistforbund nemlig reglerne i den danske model og kører rundt og afleverer kuverter med kontanter i til deres medlemmer, når de strejker i strid med overenskomsten og derfor er blevet trukket i løn af deres arbejdsgiver.
En gylden regel er ellers, at medarbejdere kun må strejke i forbindelse med overenskomstforhandlinger. Hvis det sker, har forbundet en strejkekasse, der kan dække ens tabte lønindtægter.
Men hvis medarbejderne til gengæld nedlægger arbejdet, mens overenskomsten er gældende – i det, man kalder fredstid – er strejken overenskomststridig. Her bliver medarbejderen trukket i løn uden kompensation fra fagforeningen.
“Den slags sager må DJ (Dansk Journalistforbund, red.) ikke støtte, hverken økonomisk eller politisk,” hedder det i et internt dokument fra Dansk Journalistforbund, som Frihedsbrevet er kommet i besiddelse af.
Frihedsbrevet fylder 5 år: Få et helt år for bare 555 kr.
Hip hip hurra! Vi fejrer, at vi er blevet 5 år med et godt tilbud til dig. Du sparer hele 993 kr. Men skynd dig – tilbuddet varer ikke længe.
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Finans
Grønne iværksættere afsløret i mulig fakturafusk: Få dage efter...
Fri Finans
Ejendomsmatador i ny møgsag: Investorer blev ført bag lyset før...
Fri Kultur
Højrefløjens nye kæledægge
Fri Politik
Til remigrationskonference i Porto med de mest...