Konkurser og massiv gæld: Små virksomheder føler sig snydt af Danmarks største webbureauer
En splinterny hjemmeside med dertilhørende support, servicepakker og markedsføring på Google og på Facebook, og så vil det ellers vælte ind med kunder i butikken.
Sådan lød salgstalen til en lang række små virksomheder, da de indgik en aftale med Danmarks to største webbureauer Group Online og Web-Koncept.
Men det gode tilbud kom dog med en betingelse – virksomhederne skulle skrive under på en syvårig kontrakt med webbureauerne.
Og det har været et dyrt bekendtskab for mange virksomhedsejere.
Frihedsbrevet har været i kontakt med i alt 26 tidligere og nuværende virksomhedsejere, der har været kunder hos Group Online og Web-Koncept.
Samstemmende fortæller de, at de ikke har fået, hvad de er blevet lovet, og at kontrakterne har været tæt på umulige at komme ud af, hvilket i flere tilfælde har været årsagen til, at de har måttet dreje nøglen om.
“Det er helt umuligt at komme ud af, og de har aldrig leveret nogen god markedsføring eller optimering, der har gavnet min forretning,” siger murer Denis Vasiltchenko, der står til udgifter på mere end 280.000 kroner efter at have indgået en aftale med Group Online.
Hos de små- og mellemstore virksomheders brancheorganisation, SMVdanmark, kender man også til de to webbureauers metoder.
Tilbud: Bliv medlem for bare 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Politik
Afsløret på skjulte optagelser: Trumps bedste ven i Nuuk arbejder på...
Fri Bandit
Den mystiske Mr. Dave fik VIP-behandling af københavnske natklubber,...
Fri Stat
Video afslører tidligere HA-supporters rå magt mod 14-årig autist på...
Fri Kultur
Anklages for at fuske med indsamling til amputerede børn i Gaza: “Kan...