Mode­ra­ter­nes for­mand, Lars Løk­ke Ras­mus­sen, kun­ne være kom­met galt af sted i fle­re lan­de, hvis han hav­de til­budt poli­ti­ke­re pen­ge for at over­dra­ge deres man­dat. 

Det frem­går af kon­klu­sio­ner­ne i et hidtil ube­skre­vet doku­ment, som Justis­mi­ni­ste­ri­et har udar­bej­det. 

I sep­tem­ber 2025 sat­te mini­ste­ri­et sig for at ræk­ke ud til en ræk­ke af Dan­marks nabo­lan­de for at høre deres erfa­rin­ger med det noget særeg­ne juri­di­ske områ­de “ydel­se af en øko­no­misk for­del i for­bin­del­se med ned­læg­gel­se af et par­la­ments­man­dat”. 

Fri­heds­bre­vet fyl­der 5 år: Få et helt år for bare 555 kr.

Hip hip hur­ra! Vi fejrer, at vi er ble­vet 5 år med et godt til­bud til dig. Du spa­rer hele 993 kr. Men skynd dig – til­bud­det varer ikke læn­ge.

Bliv med­lem og spar nu
Allerede medlem?