
Hvis man er medlem af DSU – Danmarks Socialdemokratiske Ungdom – har man særlig adgang til få fingrene i et lukrativt lån fra cigarkassen Stjernens Studiefond, som siden 1948 har støttet unge socialdemokrater med rentefrie studielån.
Nu viser en række nye oplysninger, at den praksis kan være i strid med reglerne.
Frihedsbrevet har således fået indsigt i fondens vedtægter, og intet sted fremgår det, at lånene primært skal gives til unge DSU’ere, som det ellers har været praksis i årevis. At de rentefrie studielån fortrinsvis er rettet mod unge socialdemokrater, fremgår både af DSU’s hjemmeside og legathåndbogen.
Og det er i strid med vedtægterne at favorisere DSU’ere, når det ikke står i vedtægterne, siger fondsekspert Søren Bergenser, advokat og indehaver af Bergenser Advokatfirma.
Log ind
Du skal være logget ind for at kunne læse og lytte til Frihedsbrevet.
Populære artikler
Fri Tænkning
Er det blevet meningsløst at bekæmpe den globale opvarmning?

Fri Finans
Lækkede rapporter afslører: Aarhus Kommune investerede 180 millioner skattekroner...

Fri Finans
Beskylder kommunen for at forgylde lokal rigmand: Statsstøttereglerne kan være...

Fri Politik
Retsskandale i Grønland: 12 dømte for vold, narko og voldtægt slipper for straf
