Over halvdelen af alle fly er forsinkede i Københavns Lufthavn: Det har kostet samfundet et stort trecifret millionbeløb
En højspændt konflikt mellem flyvelederne og deres arbejdsgiver Naviair om løn og arbejdsvilkår har påvirket over halvanden million passagerer siden starten af april.
Nu viser det sig, at konflikten – alene i forsinkelser – har kostet samfundet et stort trecifret millionbeløb, vurderer tænketanken Kraka.
Flyvelederne mener, at det er Naviairs problem.
I sidste uge var mere end halvdelen af alle ankomster og afgange i Københavns Lufthavn mere end 15 minutter forsinket.
Lige nu: Bliv medlem til en valgfri pris
Få hele historien, og bestem selv, hvad du vil betale for Frihedsbrevet de første to måneder. Det kan koste alt fra 0 kr. til 129 kr. Men skynd dig – tilbuddet gælder kun i en kort periode.
Vælg din pris herPopulære artikler
Fri Finans
Storsvindler spøger i kulissen i anerkendt advokats selskab: “Han...
Fri Finans
Han gik personligt konkurs: Nu gør falleret ejendomsmatador...
Fri Kultur
På B.T. afholder man ikke sindelagssamtaler, påstod...
Bogmærker
Erdogan Aslan siger, han har politianmeldt Frihedsbrevet, men det er...