Pludselig stod kontroversiel grønlandsk Trump-fan i Rumænien og støttede højreradikal præsidentkandidat
Den konkursramte murer og verdensberømte Trump-fan fra Grønland, 51-årige Jørgen Boassen, er pludselig blevet hvirvlet ind i den rumænske præsidentvalgkamp.
Jørgen Boassen fløj nemlig til Rumænien i weekenden for at vise opbakning til en anden erklæret Trump-fan – den rumænske præsidentkandidat George Simion.
Selv forklarer Boassen, at det var de amerikanske grønlands-lobbyister fra American Daybreak, der betalte hans tur. Det afviser American Daybreak imidlertid overfor Frihedsbrevet.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Mystisk mand med flere konkurser angivet som Bojes sekretær i...
Fri Proces
Nettet blev strammet efter “Den Sorte Svane”: Nøje udvalgte...
Fri Stat
Anitas bekymring for kræft blev slettet, efter hun døde – nu får læge...
Fri Politik
Manden bag Lars Boje: Konkursramt forretningsmand hjalp med at...