I ly af mørket troppede ti betjente fra ukraines anti-korruptionsmyndigheder op foran de hvide facader i det pæne regeringskvarter i Bankova Gade i Kyiv, fredag den 28. november.
Med en brutalitet, som normalt kun er forbeholdt den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyjs fjender, trængte de ind lejligheden tilhørende Andriy Yermak, der dengang var stabschef for Zelenskyjs kontor, og beslaglagde flere telefoner og computere.
Senere på dagen bekræftede både han og anti-korruptionsbureauet, at hans lejlighed blev ransaget som en del af en korruptionsefterforskning, og få timer senere meddelte han sin afgang.
På under 24 timer gik Andriy Yermak fra at være præsident Zelenskyjs højre hånd til blot at være endnu et problem, som præsidenten skal forklare.
Lige nu kan du spare 40%
Bliv medlem og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Stat
Omsorgssvigt og stofmisbrug: Skandale-opholdssted for ukrainske børn...
Fri Bandit
Politibetjent var under mistanke for at være kriminel i flere år: Nu...
Fri Bandit
Glemt Auschwitz-brev fundet: Dansk dyrlæge så “naturligvis”...
Fri Stat
Internt brev: Nye problemer i skandaleramt region kan true...