Rekonstruktion: Rigspolitichefen ignorerede advarsel om, at det var ulovligt at aflive alle mink – i stedet blev tempoet sat op
Da rigspolitichef Thorkild Fogde trådte frem på pressemødet den 7. november 2020, var det med beskeden om, at man nu ville skrue yderligere op for aflivningen af mink. Tre dage forinden havde Mette Frederiksen den 4. november på et pressemøde sammen med rigspolitichefen beordret alle mink slået ned uden at have loven på sin side. Den indsats havde nu været i gang i tre dage, men kritikken af regeringens udryddelse af et helt erhverv for rullende kameraer tog til i styrke. Men hvor Mette Frederiksen og de andre ministre på pressemødet ifølge Minkkommissionen ikke vidste, at der manglede lovhjemmel til at slå minkene ned, så vidste dansk politis øverste embedsmand Thorkild Fogde det godt. Han var nemlig blevet advaret den 5. november, skriver kommissionen. Alligevel greb han ikke ind, og Minkkommissionen konkluderer, at Thorkild Fogde “har begået tjenesteforseelser af en sådan grovhed, at der er grundlag for, at det offentlige søger at drage ham til ansvar”. Hovedpersonen selv mener dog ikke, at der er hold i kritikken. Med udgangspunkt i Minkkommissionens fulde beretning rekonstruerer Frihedsbrevet de dage, hvor rigspolitichefen udførte Mette Frederiksens ulovlige ordre velvidende, at det var imod loven.
Særtilbud: Spar 100 kr. lige nu
Få den første måned for bare 29 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Dokumenter afslører: Radikal bevægelse på den yderste...
Fri Politik
De Syv Bjerges Mandat: I det skjulte har en frikirkepræst opnået stor...
Fri Politik
Kronvidne i drone-sag: Politiet siger, at det ikke var droner
Fri Politik
Radikale vil bekæmpe vold mod kvinder: Kandidat holdt...