Sagsbehandler brugte skattekroner til at gøre sin partner rig: Her er den afslørende kontrakt
Den tidligere sagsbehandler Dijana Bøndergaard fra Slagelse Kommune er blevet politianmeldt, efter Frihedsbrevet har afsløret, at hun har anbragt kommunens børn hos sin ægtefælles sociale virksomhed Vidar.
Anbringelserne indbragte hendes mand Casper Bøndergaard et tocifret millionbeløb.
Hidtil har Slagelse Kommune forklaret, at Dijana Bøndergaard “ikke varetog økonomisk behandling i sagerne”.
Ifølge kommunen er sagerne behandlet efter “gældende praksis i afdelingen, dvs. på visitationsudvalg og med sparring og godkendelse hos tidligere øverste og ansvarlige ledelse”.
På overfladen var alt ifølge Slagelse Kommune, som det skulle være.
Men nu kan Frihedsbrevet gennem interne dokumenter fra Slagelse Kommune og en vidneberetning fra et udsat barn, som Dijana Bøndergaard anbragte, afsløre, at den skandaliserende sagsbehandler har spillet en central rolle i at forgylde Vidar.
Tilbud: Bliv medlem for bare 69 kr.
Bliv medlem til særpris lige nu og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Udnyt tilbuddet herPopulære artikler
Fri Stat
Internt brev: Nye problemer i skandaleramt region kan true...
Fri Bandit
Glemt Auschwitz-brev fundet: Dansk dyrlæge så “naturligvis”...
Fri Forsvar
Under stor charmeoffensiv: Pludselig begyndte direktøren for et...
Fri Tænkning
Amerikansk topdiplomat og øjenvidne: Det passer ikke, at Vesten vandt...