Svimlende dyr, forsinket og vil gå hurtigt “i glemmebogen”: Kommission om kaos i Skat slår igen rekord
En af Danmarks længst arbejdende kommissioner slår endnu engang rekord.
Frihedsbrevet har fået aktindsigt i 2026-budgettet for Undersøgelseskommissionen om Skat, og det bliver endnu engang et rigtig dyrt år for kommissionen, der stadig ikke har en endelig dato for, hvornår arbejdet er færdigt.
“Det er meget store beløb, og man er jo nødt til at spørge sig selv, om man ikke godt kunne have fået mere ud af dem andetsteds,” lyder det fra en professor og ekspert i offentlig forvaltningen om regningen.
En anden professor er bange for, at beretningen hurtigt “vil gå i glemmebogen eller bliver stof til historietimerne, når man savner noget at tale om”.
Lige nu kan du spare 40%
Bliv medlem og få adgang til hele Frihedsbrevet. Fra artikler til podcasts – få original journalistik, du ikke finder andre steder
Bliv medlem og spar nuPopulære artikler
Fri Stat
Omsorgssvigt og stofmisbrug: Skandale-opholdssted for ukrainske børn...
Fri Bandit
Politibetjent var under mistanke for at være kriminel i flere år: Nu...
Fri Bandit
Glemt Auschwitz-brev fundet: Dansk dyrlæge så “naturligvis”...
Fri Stat
Internt brev: Nye problemer i skandaleramt region kan true...