Tidligere rådgivere i den første Trump-administration: Grønlands-planer er en undskyldning for at forlade NATO
I sin tale til World Economic Forum krævede præsident Trump øjeblikkelige forhandlinger med Danmark om USA’s overtagelse af “det store, smukke stykke is,” som han kalder Grønland.
Præsidenten påstod, at Danmark ikke kan forsvare Grønland. Han nævnte blandt andet, at vi efter få timers kamp kapitulerede til Tyskland under 2. Verdenskrig. Han lovede ikke at bruge magt for at overtage Grønland, men ytrede dog også, at NATO-landene ville opleve konsekvenser, hvis de ikke hjælper USA med at få ejerskabet.
Men hvad er den sande årsag til, at Trump så gerne vil have fingre i Grønland?
Frihedsbrevet har talt med to tidligere rådgivere, som oplevede præsidenten på tæt hold under hans første præsidentperiode. De fortæller om, hvordan Trumps ønske begyndte at tage form – og de siger, at Trump ikke giver den rigtige forklaring til offentligheden, når han forklarer, hvorfor USA har brug for Grønland.
Forklaringen skal nemlig findes et andet sted.
Intropris: Bliv medlem for bare 65 kr.
Få den første måned for bare 65 kr. og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Stat
Viceborgmester og bostedsleder bandlyser svinekød: Ansat blev...
Fri Finans
Skandaliseret ejendomsmatador får konkurskarantæne:...
Fri Bandit
‘T’ arbejdede undercover for Danmark: Her er historien om den...
Fri Politik
Løkkes kvotekonge truer Frihedsbrevet-journalist: “En...