Kan man kritisere Ukraines præsident Volodymyr Zelenskyj og den politiske og økonomiske orden, der siden 2019 er blevet etableret under ham, og som har taget fart efter den russiske invasion i februar 2022?
Ikke i Danmark, hvor personkulten omkring Zelenskyj har nået religiøse højder. Den ukrainske præsidents beundrere stempler al kritik som gudsbespottelse og blasfemi og reagerer emotionelt som troende, der føler, at deres helligdom er blevet udsat for hån, spot og latterliggørelse.
Til forskel fra danskerne sparer Andrii Baumeister, en af Ukraines førende filosoffer, ikke på krudtet. Han er af den opfattelse, at Ukraine under Zelenskyj har bevæget sig fra demokrati i retning af et stadig mere undertrykkende og totalitært styre.
Det har jeg talt med ham om i denne uges Fri Tænkning.
Spar 50% lige nu
Få halv pris lige nu og få adgang til alt indhold fra Frihedsbrevet – fra afsløringer til fængende podcasts.
Se alle vores tilbudPopulære artikler
Fri Politik
Krig mellem medstifter af Borgernes Parti og Lars Boje: Han skylder mig...
Fri Finans
Fremtrædende iværksættere var på spanden. Men så mødte de...
Fri Finans
Hemmeligholdt mail blotlægger bitter strid og beskyldninger om...
Fri Finans
Iværksætter lånte millioner til skandaliseret erhvervsmand:...