Der opta­ges så man­ge stu­de­ren­de fra Bang­la­desh på Roskil­de Uni­ver­si­tet, at uni­ver­si­te­tet næsten bør over­ve­je at under­vi­se på moder­s­må­let ben­ga­li. Ale­ne i år pak­ke­de 225 sko­le­ta­sken for at begyn­de på universitetet.

Som Fri­heds­bre­vet kun­ne for­tæl­le i for­ri­ge uge, val­far­ter stu­de­ren­de fra lan­de som Bang­la­desh til lan­dets uni­ver­si­te­ter og får i stor stil deres fami­li­er med for at arbej­de. Det har en ana­ly­se af 3F tid­li­ge­re peget på.

Nu kan Fri­heds­bre­vet afslø­re, at en del af for­kla­rin­gen skal fin­des hos Roskil­de Uni­ver­si­tet, hvor man i åre­vis har ført en mål­ret­tet kampag­ne for at hen­te stu­de­ren­de uden for EU’s græn­ser og her­un­der Bang­la­desh for at sik­re uni­ver­si­te­tets økonomi.

Der er nem­lig pen­ge at tje­ne på de uden­land­ske stu­de­ren­de, der selv beta­ler for deres uddannelse.

Pla­nen på Roskil­de Uni­ver­si­tet er til­sy­ne­la­den­de gået godt.